Faculty, Staff Honored at Annual Luncheon

The following members of the Tech community were honored at the 2018 Faculty and Staff Honors Luncheon on Wednesday, April 11. See more photos at flickr.com/georgiatech.

Georgia Tech Chapter Sigma Xi Awards

Best Faculty Paper Awards

Glaucio H. Paulino
Professor and Raymond Allen Jones Chair, Civil and Environmental Engineering

Jerry H. Qi
Professor, Mechanical Engineering 

Gleb Yushin
Professor, Materials Science and Engineering

Young Faculty Awards

Devi Parikh
Assistant Professor, Interactive Computing

William C. Ratcliff
Assistant Professor, Biological Sciences

Sustained Research Award

Jeffrey Skolnick
Professor, Mary and Maisie Gibson Chair, and GRA Eminent Scholar, Biological Sciences

 

Institute Research Awards

Outstanding Achievement in Research Enterprise Enhancement Award

Troy W. Hilley
Academic and Research IT Support Engineer Lead, Biological Sciences

Outstanding Achievement in Early Career Research Award

James J. Wray
Associate Professor, Earth and Atmospheric Sciences

Outstanding Achievement in Research Innovation Award

Farrokh Ayazi
Ken Byers Professor, Electrical and Computer Engineering

Outstanding Doctoral Thesis Advisor Award

Atalay Atasu
Associate Professor and Dunn Family Professor, Scheller College of Business

L. Beril Toktay
ADVANCE Professor and Brady Family Chair, Scheller College of Business

Outstanding Faculty Research Author Award

Laura Cadonati
Professor, Physics

Outstanding Achievement in Research Program Development Award
Rhamnousia

Manos Antonakakis
Assistant Professor, Electrical and Computer Engineering

David S. Dagon
Research Engineer II, Electrical and Computer Engineering

Michael Farrell
Chief Strategist, CIPHER Laboratory, Georgia Tech Research Institute

 

ANAK Award

Jenna Jordan
Assistant Professor, International Affairs

 

Staff Institute Awards

Creating the Next Award

Ericka A. Thomas
Facilities Contracting Officer, Facilities  

Leadership in Action Award

Angela L. Hicks
Assistant Director, Financial Operations, Mechanical Engineering

Partnership Award

Jeremy R. Gray
Associate Registrar, Registrar’s Office

Process Improvement Excellence Award
Application Review: Re-Imagined, Office of Undergraduate Admission

Rick A. Clark
Director

Ashley N. Brookshire
Senior Admission Counselor

Mikala Bush
Admission Advisor I

Laila D. Flores Cervantes
Admission Advisor II

Kathryn B. Faussemagne
Senior Assistant Director

Katy Beth Lockwood
Assistant Director, Campus Visits

Eduardo Mares-Rios
Senior Admission Counselor

Katie R. Mattli
Senior Admission Counselor

Merideth E. Ray
Associate Director, Guest Experience

Sara Riggs
Assistant Director

Coye A. Roseberry
Admission Advisor II

Sammy L. Rose-Sinclair
Admission Advisor II

Laura B. Simmons
Academic Program Manager

Jade A. Sims
Senior Admission Advisor

Larry O. Stokes
Admission Information Systems Coordinator III

Katie S. Taylor
Admission Advisor III

KatieRuth L. Tucker
Admission Advisor I

Kathleen M. Voss
Senior Admission Counselor

Mary Tipton H. Woolley
Senior Associate Director

Rising Wreck Award

Bethany G. Schuster
Communications Officer I, Georgia Tech Human Resources

Service to the Community Award

Maria Lourdes Suarez
Administrative Professional Senior, International Affairs

Spirit of Georgia Tech Awards

Leslie A. Hall
Human Resources Data and Systems Analyst Lead, Georgia Tech Human Resources

Atira H. Rochester
Corporate Relations Manager, Institute Diversity

Pamela S. Ruffin
Director, Human Resources, College of Computing

Kerry A. Wallaert
Assistant Director, Office of Special Scholarships, Enrollment Services

Laci L. Weeden
Director, Parent and Family Programs, Student Life

Excellence Award

Aby L. Parsons
Director, LGBTQIA Resource Center, Student Life

 

CTL Awards

Curriculum Innovation Award

David A. Joyner
Senior Research Associate, College of Computing

Undergraduate Educator Awards

S. Balakrishna Pai
Academic Professional, Biomedical Engineering

Christopher M. Stanzione
Lecturer, Psychology

Geoffrey G. Eichholz Faculty Teaching Awards

Dong Qin
Associate Professor, Materials Science and Engineering

Teresa K. Snow
Senior Academic Professional, Biological Sciences

CTL/BP Junior Faculty Teaching Excellence Awards

Morris B. Cohen
Assistant Professor, Electrical and Computer Engineering

Joshua P. Kacher
Assistant Professor, Materials Science and Engineering

Gabriel A. Kwong
Assistant Professor, Biomedical Engineering

Joseph D. Rabinoff
Assistant Professor, Mathematics

Matthew P. Torres
Assistant Professor, Biological Sciences

Education Partnership Award

Frank James Stewart
Associate Professor, Biological Sciences

D. Joshua Parris
Graduate Research Assistant, Biological Sciences

Jennifer Jones
Chemistry Teacher, Rockdale County High School

Innovation and Excellence in Laboratory Instruction Award

Victor Breedveld
Associate Chair, Chemical and Biomolecular Engineering

Innovation in Co-Curricular Education Award

Kim M. Cobb
ADVANCE Professor and Georgia Power Chair, Earth and Atmospheric Sciences

L. Beril Toktay
ADVANCE Professor and Brady Family Chair, Scheller College of Business

Faculty Award for Academic Outreach

Flavio H. Fenton
Associate Professor, Physics

Raquel L. Lieberman
Associate Professor, Chemistry and Biochemistry

 

Serve-Learn-Sustain Award

Serve-Learn-Sustain Award for Excellence in Community-Engaged Sustainability Teaching

Todd Michney
Assistant Professor, History and Sociology

 

Academic Advisor Awards

Outstanding Graduate Academic Advising Award

Jacqueline D. Trappier
Academic Advising Manager, Electrical and Computer Engineering

Outstanding Undergraduate Academic Advising Staff Advisor Award

Leslie R. Ross
Academic Program Manager, Public Policy

Outstanding Undergraduate Academic Advising Faculty Advisor Award

Kimberly D. Schurmeier
Senior Academic Professional, Chemistry and Biochemistry

 

International Initiatives Award

Steven A. Denning Faculty Award for Global Engagement

Han Zhang
Steven A. Denning Professor, Scheller College of Business

 

Faculty Honors Committee Awards

Outstanding Undergraduate Research Mentor Awards

Patricio A. Vela
Associate Professor, Electrical and Computer Engineering

Adegboyega K. Oyelere
Associate Professor, Chemistry and Biochemistry

Outstanding Professional Education Award

Pinar Keskinocak
ADVANCE Professor and William W. George Chair and Professor, Industrial and Systems Engineering

Class of 1934 Outstanding Service Award

Joseph L.A. Hughes
Professor, Electrical and Computer Engineering

Class of 1934 Outstanding Interdisciplinary Activities Award

Valerie M. Thomas
Anderson Interface Professor, Industrial and Systems Engineering and Public Policy

Class of 1940 W. Roane Beard Outstanding Teacher Award

Shana C. Kerr
Academic Professional, Biological Sciences

Class of 1940 W. Howard Ector Outstanding Teacher Award

Aaron D. Lanterman
Professor, Electrical and Computer Engineering

 

Class of 1934 Distinguished Professor Award

Seth R. Marder
Regents Professor and Georgia Power Chair, Chemistry and Biochemistry

Related Media

Click on image(s) to view larger version(s)

  • 2018 Faculty Staff Honors Luncheon

For More Information Contact

Kristen Bailey

Institute Communications

Laura Pusateri

Special Events and Protocol

Accessibility Information

Per accessibility compliance standards, this page may have links to files that would require the downloading of additional software:

  • Click here to download Microsoft Products.
  • Click here to download Adobe Reader.